Eksperymenty w Słoneczkach

4 czerwca 2024

04.06.2024r. odbyły się zajęcia, które były obserwowane przez Panią Dyrektor oraz dwie inne Panie pracujące w naszym przedszkolu. Tematem wiodącym było dziecięce laboratorium. Dzieci dowiedziały się co to w ogóle jest nauka, kim jest naukowiec oraz co jest mu potrzebne do wykonywania pracy. Następnie udało nam się wykonać kilka eksperymentów, w których Słoneczka chętnie pomagały. Sprawdzaliśmy jakie przedmioty mogą się zatopić, a które pływają – niezależnie od wielkości. Mieszaliśmy różne składniki z wodą i ocenialiśmy, które się rozpuszczają. Ciekawym dla dzieci doświadczeniem było stworzenie wędrujących bąbelków w oleju. Czwartym prostym eksperymentem było wkładanie groszówek do prawie pełnej szklanki wody aż do wylania. Dzieci mogły zaobserwować, że pomimo wrzucenie dużej ilości pieniążków, woda od razu się nie wylała, a stworzyła kopułę. Cząsteczki wody się przyciągały i woda sięgała powyżej krawędzi szklanki. Nie zabrakło oczywiście zabaw, dzięki którym Słoneczka nadal miały zapał do pracy. Ostatnim doświadczeniem było rozpuszczanie soli w słoikach z wodą przez wszystkie dzieci. Na słoiki założyliśmy patyczki z przywiązaną włóczką i za kilka dni będziemy obserwować co się będzie działo..